EURO 2020 | Olympic Stadium, Baku

Olympic-Stadium-EURO-2020
Olympic Stadium din Baku a găzduit finala Europa League din 2019

Stadionul Olimpic din Baku va fi una dintre cele 11 arene care vor susține meciuri la următoarea ediție a Campionatului European. Conform planului actual, aici vor asista la fiecare meci în jur de 31 de mii de spectatori, aproximativ 50% din capacitatea stadionului. Trei partide din Grupa A și un sfert de finală sunt programate să aibă loc pe arena din Azerbaidjan.

Stadion: Baku Olympic Stadium
Oraș: Baku, Azerbaijan
Capacitate: 69,870 locuri
Costuri construcție: 496,620,000 EUR

Program EURO 2020

Următoarele meciuri vor fi disputate pe stadionul Baku Olympic la UEFA Euro 2020:

12 iunie 2021 ora 16:00 Țara Galilor - Elveția Grupa A
16 iunie 2021 ora 19:00 Turcia - Țara Galilor Grupa A
20 iunie 2021 ora 19:00 Elveția - Turcia Grupa A
3 iulie 2021 ora 19:00 câștigătoarea optimii 3 - câștigătoarea optimii 1 sferturi de finală

Scurt istoric

Baku Olympic Stadium este cel mai mare stadion din Azerbaidjan. Construcția de aproximativ jumătate de miliard de euro a fost inaugurată pe 6 martie 2015. Arena este amplasată în apropierea lacului Boyukshor, din Baku, principala ei beneficiară fiind prima reprezentativă a Azerbaidjanului. Recordul de asistență a fost bifat la un meci din septembrie 2017, dintre Qarabag și AS Roma, terminat cu victoria oaspeților, scor 2-1. Atunci, la meci au participat 67,200 de spectatori.

Ce evenimente a găzduit Baku Olympic Stadium

Pe lângă meciurile de la Campionatul European, Baku Olympic Stadium a găzduit și alte meciuri importante. Alături de meciurile din UEFA Champions League sau Europa League ale lui Qarabag, cu Arsenal, Chelsea, Atletico Madrid și AS Roma, aici, naționala Azerbaidjanului a primit vizita Germaniei, Italiei și Norvegiei.

Cea mai importantă confruntare care a avut loc pe Olympic Baku Stadium a  fost însă finala Europa League din urmă cu doi ani, atunci când Chelsea a bătut-o pe Arsenal, scor 4-1, meci la care au asistat 51,370 de spectatori.